Bezpieczny odpoczynek z seniorem

Starsze osoby często mają poczucie „zamknięcia w czterech ścianach” – czyli odcięcia od świata zewnętrznego ze względu na bardzo rzadkie wychodzenie poza dom. Opiekunowie, jeśli tylko jest to możliwe, powinni jednak starać się to zmieniać – także wtedy, gdy senior nie porusza się już samodzielnie, ale bez problemów może przemieszczać się na wózku inwalidzkim. Dobrym pomysłem są spacery po okolicy, jednak wiele osób starszych najbardziej komfortowo będzie czuć się we własnym, przydomowym ogródku. Niezależnie jednak od tego, czy opiekun spędza czas z seniorem na werandzie, czy też w miejskim parku, powinien mieć na uwadze kilka kwestii – nie zawsze oczywistych z punktu widzenia młodej, zdrowej osoby. (więcej…)

23.07.2021
FacebookTwitterEmail

Jak chronić podopiecznego przed słońcem i niesprzyjającą pogodą?

Po pierwsze – opiekunka seniora musi zawsze brać pod uwagę aktualną pogodę. A jeśli wychodzi z seniorem na spacer poza ogród – także prognozę na najbliższe godziny. Warto pamiętać, że starsze osoby zupełnie inaczej znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Na przykład to, co dla młodych ludzi jest przyjemnym ciepłem, dla seniora może być upałem nie do zniesienia. Z tego względu, zwłaszcza w letnie dni, konieczne jest dobre zabezpieczenie przed słońcem – nie tylko w postaci czapki z daszkiem lub kapelusza, ale także – filtra SPF. Dodatkowo senior nie powinien przebywać na pełnym słońcu, a w cieniu. Latem warto też unikać godzin, w których słońce jest na niebie najwyżej – czyli między 12 a 15. Więcej o tym zagadnieniu można dowiedzieć się z naszego artykułu ,,Pomóż seniorowi przetrwać upały – praktyczne porady dla opiekunek osób starszych”.

Opiekunowie powinni pamiętać również, że w letnie, ciepłe dni ważne jest nie tylko zabezpieczenie przed słońcem, ale także zadbanie o to, by senior się nie odwodnił. O tym, jak rozpoznać odwodnienie, można przeczytać w artykule ,,Odwodnienie organizmu u osób starszych – objawy”.

Co jednak, jeśli senior zapomina regularnie przyjmować płynów? Po pierwsze – woda czy soki zawsze powinny być blisko, tak, by starsza osoba mogła po nie bez problemu sięgnąć, będąc w ogródku. Po drugie – zachętą do picia większej ilości płynów mogą być orzeźwiające lemoniady, np. z cytryn, truskawek, malin czy arbuza – z dodatkiem mięty czy bazylii.

Ukąszenia owadów: jak ich uniknąć?

Kolejnym aspektem, na który opiekunka osób starszych powinna zwrócić uwagę, to potencjalne niebezpieczeństwo ukąszenia podopiecznego przez owady. Stosunkowo łatwo można ochronić się przed komarami – jeśli powietrze jest wilgotne lub w ogrodzie znajduje się oczko wodne, warto rozpylić specjalny spray odstraszający te owady. Z jednej strony poprawi to komfort przebywania seniora na świeżym powietrzu, z drugiej – zapobiegnie kompulsywnemu drapaniu się po skórze, która u starszych osób jest zazwyczaj mocno przesuszona.

Znacznie większe niebezpieczeństwo może natomiast stanowić użądlenie przez pszczołę – nawet u osób, które wcześniej nie były uczulone na jad pszczeli. Jak uniknąć użądlenia? Po pierwsze – wybierać miejsca do siedzenia nieco oddalone od kwiatów. Po drugie – pilnować jedzenia i soków na świeżym powietrzu, ustawionych na stole (a w miarę możliwości unikać zostawiania na dłuższą chwilę słodyczy czy owoców).

Opiekun seniora powinien pozostawać w stałym kontakcie z podopiecznym

Czasem starsza osoba chce sama poprzebywać w ogrodzie – na przykład po to, by poczytać książkę, rozwiązać krzyżówkę lub po prostu nacieszyć się otaczającą przyrodą. Nie oznacza to jednak, że opiekun powinien w takiej sytuacji całkowicie pozostawić seniora samego sobie. Po pierwsze – w każdej chwili starsza osoba może potrzebować pomocy. Po drugie – niektórzy seniorzy, także ze względu na problemy z pamięcią, mają tendencje do samodzielnego oddalania się i opuszczania terenu posesji. Z tego względu istotne jest, by opiekun mógł kontrolować sytuację, zapewniając jednocześnie seniorowi potrzebną mu przestrzeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku podopiecznych z objawami demencji.

Ogólna ocena:
0
ilość ocen: 0

Komentarze

0

Podobne artykuły

Pobierz bezpłatny Poradnik dla Rodzin i Opiekunów Seniorów

Książka dedykowana jest wszystkim tym, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat opieki i wsparcia seniorów w codziennym życiu. Publikacja jest bezpłatna i zawiera praktyczne informacje dotyczące procesów starzenia, chorób związanych z wiekiem, opieki, rehabilitacji i pomocy socjalnej.